PH800P3-N1J-22AX4AJ PH800P3-N1J-22AX4AJ
800A Outdoor PowerRACK™ Load Master®
Product Badge Product Badge
Part NumberPH800P3-N1J-22AX4AJ
Markets Industrial
Rating Outdoor
EnclosureRack
Input Cams
Output Cams
Amperage800A
Certifications Certification Icon
Data Sheet Print / Save As
Features & Benefits
- Unmatched flexibility and convenience to temporary portable power applications
- Heavy-duty aluminum panels with integrated side handles designed for hand or strap lift
Markets Served
Generator Rental, Temporary Base/Man Camps, Large Events/Festivals, Disaster Relief
Technical Information
Rating: 800A, Three Phase (H, H, H, N, G), 600Y/347 VAC
Environmental Rating: Type 3R (Outdoor Use)
Input: 800A (2X) 400A, Cam Type, 16 Series, Straight, Panel Mount
Feed Thru: No
Main Breaker: No
Output:
(4) - Cam Type, 16 Series, 100 - 250A, Three Phase (H, H, H, N, G), 600Y/347 Vac, Panel Mount
(2) - Cam Type, 16 Series, 160 - 400A, Three Phase (H, H, H, N, G), 600Y/347 Vac, Panel Mount
ALL OUTPUTS PROTECTED BY BRANCH CIRCUIT BREAKERS
Overcurrent Protection:
(4) 100-250 Amp, three-pole, electronic circuit breakers with adjustable settings
(2) 160-400 Amp, three-pole, electronic circuit breakers with adjustable settings
Enclosure Type: Rack
Dimensions: 35.442" (H) X 30.5" (W) X 31.5" (D)